Strefa Admina
"Póki Polska żyje w nas" - widowisko
"Dawno ścichło rżenie koni
Rozwiał się bitewny kurz
Szczęk stalowy białej broni
Do historii przeszedł już,
I odeszli z tamtym wojskiem
Na niebieskiej trąbki zew
Ci, co śnili wolną Polskę ..."

te słowa W.Kejne rozpoczęły uroczystość uświetniającą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj.
Widowisko "Póki Polska żyje w nas" odbyło się 17 listopada wieczorem i miało niezwykły charakter. Rozważania nt miłości do Ojczyzny oparte zostały na wspomnieniach z przedstawień, które przez wiele minionych lat organizowane były w naszej szkole z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Tym razem na scenie panował wielki bałagan, który uczniowie - narratorzy usiłowali uporządkować. Sprzątnie rozmaitych rekwizytów, dekoracji, kostiumów, płyt przywoływało oglądane niegdyś recytacje, śpiewy i tańce. To wszystko widzowie mieli okazję zobaczyć i usłyszeć nie tylko w wykonaniu uczniów naszej szkoły, ale - przede wszystkim - jej absolwentów. Takie spotkanie było - zapewne - niecodziennym przeżyciem zarówno dla widzów, jak i dla występujących.
Kolejną lekcję patriotyzmu w naszej szkole uświetnili także znakomici goście: ksiądz kanonik L.Grzelak, przewodnicząca Rady Gminy Włoszakowice I.Przezbór, sołtysi: A.Poloszyk, H.Sobecka, S.Grochowy, prezes Zarządu firmy Werner Kenkel H.Florek, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego we Włoszakowicach D.Grygiel, prezes OSP Dłużyna B.Szalewska-Konieczna, prezes Gminnego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP – Koło we Włoszakowicach L.Wójcik z kapitan J.Kiącą-Fryczkowską - uczestniczką Powstania Warszawskiego, więźniarka obozów koncentracyjnych i porucznikiem W.Chałupką,  emerytowana dyrektor naszej szkoły - M.Ruta oraz wieloletnia inicjatorka i organizatorka patriotycznych widowisk - A.Górna z małżonkiem. Przedstawienie obejrzeli także Państwo A.Kuczkowska i Z.Kostrzewski z najbliższymi w towarzystwie K.Klechy-Włodarczak autorki książki o ich ojcu - A.Kostrzewskim - przedwojennym kierowniku naszej szkoły zamordowanym w Charkowie.

AW
Dodano: 2018-11-15
Zdjęcia > Powrót >
Szanowny użytkowniku, nasza strona używa ciasteczek jedynie dla sprawnego funkcjonowania jej administracji. Żadne informacje nie są przechowywane, przetwarzane ani nikomu przekazywane. W razie pytań odnośnie polityki prywatności lub ciasteczek proszę o kontakt z administracją szkoły. Życzymy miłego korzystania z naszej strony. OK
2020 Szkoła Podstawowa w Dłużynie, test@test.pl, 11 111-111